2021.12.10.

Advent harmadik vasárnapjára

Az adventi koszorú hagyományosan három lila és egy rózsaszín gyertyából áll. A lila szín a böjt, a bűnbánat, az önvizsgálat színe – jól jelképezi, hogy az adventi időszak, nem csupán a várakozás, hanem a böjt ideje is. Advent harmadik vasárnapja az úgynevezett Gaudete vasárnap: a latin kifejezés jelentése, „Örvendjetek” (az Úrban). Ezen a napon a koszorún lévő egyetlen rózsaszín gyertya az örömöt, Szűz Máriát szimbolizálja – egyúttal  arra is utal, hogy a harmadik vasárnapon kisebb hangsúlyt kap a bűnbánat.

A Bibliában, az Újszövetségben Lukács evangéliumában olvashatunk arról, hogy az öröm megnyilvánulása az, hogy Isten eljön mindenkihez, nem hagyja magára az elhagyatottakat. Isten készülő gondviselése az öröm forrása. Mária is éppen élete legmegrázóbb élményét éli át, amelyben felejthetetlen és félremagyarázhatatlan dolgokat ért meg Isten örökkévaló terveiből. Csak most kezd számára világossá válni a hetekkel korábban átélt angyali jelenés. Most, Erzsébet házában értette csak meg, hogy amire akkor a hit alázatával ösztönösen azt felelte, hogy „történjék velem a te beszéded szerint”, az nem álom, nem képzelődés volt, hanem maga a színtiszta valóság. Ő lesz az anyja Jézusnak, akit Gábriel arkangyal a mennyei seregek vezére „nagynak”, „a Magasságos Isten Fiának” nevezett, és Izráel királyának, aki elfoglalja majd Dávid trónját. Mária tehát: „Istenszülő” lesz.

Mária így szólt: „Lelkem magasztalja az Urat, és szívem ujjong megváltó Istenemben, mert rátekintett szolgálója alázatosságára. Íme, mostantól fogva boldognak hirdet minden nemzedék, mert nagyot tett velem a Hatalmas, és Szent az ő neve. Irgalma nemzedékről nemzedékre az istenfélőkkel marad. Karja bizonyságot tett hatalmáról: szétszórta a szívük szándékában gőgösöket, letaszította trónjukról a hatalmasokat, az alázatosakat pedig fölemelte. Az éhezőket javakkal töltötte el, de a gazdagokat üres kézzel küldte el. (Lk. 1, 47-53)

Dritter Adventssonntag

Am Adventskranz stehen tradizionell drei lila und eine rosa Kerzen. Die lila Frabe ist die Farbe der Fastenzeit, der Reue, der Selbstprüfung. Sie symbolisiert deutlich, dass die Adventszeit nicht nur die Zeit der Erwartung ist, sondern auch die Zeit des Fastens. Der dritte Adventssonntag ist der sogenannte Gaudete Sonntag. Die Bedeutung des lateinischen Ausdrucks ist „Freut euch!” (im Herrn). An diesem Tag symbolisiert die einzige rosa Kerze die Freude und die Jungfrau Maria.

Wir können in der Bibel, in dem Neuen Testament, in dem Evangelium nach Lukas  darüber lesen, dass die Äußerung der Freude daran besteckt, dass Gott zu jeden Menschen kommt, und er lässt die Vereinsamte auch nicht allein. Die göttliche Vorsehung ist die Quelle der Freude. Maria selbst erlebt das erschütterndste Erlebnis ihres Lebens, in dem sie unvergessliche Sachen über Gottes ewiger Plan versteht. Nur jetzt wird es ihr das Erscheinen des Engels klar, das sie vor einigen Wochen erlebt hat. Nur jetzt hat sie es verstanden, wenn sie im Elisabeths Haus steht, dass ihre instinktive und demütige Antwort  „mir geschehe, wie du es gesagt hast” kein Traum, keine Einbildung war, sondern die reine Wahrheit. Sie wird die Mutter von Jesus, den Erzengel Gabriel „groß“ nannte „der Sohn des Gottes“, der König von Israel, der den Thron von David besetzt. Maria wird also Gottgebär.

Maria sagte: »Mein Herz preist den Herrn,
47alles in mir jubelt vor Freude
über Gott, meinen Retter!
48Ich bin nur seine geringste Dienerin,
und doch hat er sich mir zugewandt.
Jetzt werden die Menschen mich glücklich preisen
in allen kommenden Generationen;
49denn Gott hat Großes an mir getan,
er, der mächtig und heilig ist.
50Sein Erbarmen hört niemals auf;
er schenkt es allen, die ihn ehren,
von einer Generation zur andern.
51Jetzt hebt er seinen gewaltigen Arm
und fegt die Stolzen weg samt ihren Plänen.
52Jetzt stürzt er die Mächtigen vom Thron
und richtet die Unterdrückten auf.
53Den Hungernden gibt er reichlich zu essen
und schickt die Reichen mit leeren Händen fort. (LK 1, 47-53)

Megosztás